Follow on FB

17. travnja 2015.

Prikaz računa kroz glavnu knjigu i dnevnik

Prikaz računa kroz glavnu knjigu

Sva knjigovodstvena konta, koja su otvorena u knjigovodstvu jednog preduzeća, čine glavnu knjigu. Knjigovodstvena konta se otvaraju na osnovu početnog bilansa i u toku godine.
Otvaranje početnog stanja konta aktive se vrši tako da se otvore posebna konta za svaku bilansnu poziciju i unese početno stanje na lijevu (dugovnu) stranu, a isti iznos se unosi na desnu (potražnu) stranu pasive. Otvaranje računa pasive se vrši, takođe, otvaranjem posebnog konta za svaku bilansnu poziciju, s tim da se početno stanje unosi na desnu (potražnu) stranu, a isti iznos na lijevu (dugovnu) stranu aktive. Na kraju evidentiranja, promet dugovne i potražne strane mora biti jednak.

Primjer: Preduzeće je imalo 01.01. tekuće godine sljedeći bilans stanja:
prikaz-racuna-kroz-dnevnik-i-glavnu-knjigu


Termin „glavna knjiga" se koristi zato što se konta (u vidu posebnih listova, tzv. kartica) vode u povezanim knjigama. U preduzeću se vode dvije glavne knjige i to:
- glavna knjiga prvog stepena (sintetička konta stanja i konta uspjeha) i
- glavna knjiga drugog stepena (analitička konta).

Prikaz računa kroz dnevnik

Dnevnik predstavlja instrument za hronološku evidenciju (tj. prema redoslijedu nastajanja) poslovnih promjena. Sve poslovne promjene se evidentiraju i u glavnoj knjizi i u dnevniku, što znači da zbir prometa u glavnoj knjizi mora biti jednak zbiru prometa dnevnika. Evidentiranje na dnevniku osigurava potpunost knjiženja poslovnih promjena na jednom mjestu, što olakšava pronalaženje eventualne greške u knjiženju. U nastavku ćemo prikazati evidentiranje poslovnih promjena kroz dnevnik, na primjeru otvaranja početnog stanja, tabela br. 4:

Tabela br. 4: Prikaz dnevnika za januar
tabela-4-prikaz-dnevnika


Iz priložene tabele može se vidjeti da dnevnik sadrži sljedeće potrebne elemente:
- naziv dnevnika,
- oznaku mjeseca na koji se odnosi evidentiranje,
- broj strane dnevnika,
- datum nastanka poslovne promjene,
- naziv konta,
- poziv (broj konta),
- iznose (dugovne i potražne strane) i
- kraći opis poslovne promjene s pozivom na broj dokumenta.

Poslovna promjena može biti proknjižena prostim knjigovodstvenim stavom ili složenim knjigovodstvenim stavom. Prosti knjigovodstveni stav podrazumijeva knjiženje poslovne promjene na jedan konto Duguje i jedan konto Potražuje. Međutim , ukoliko je kod evidentiranja poslovne promjene više konta Duguje, ili više konta Potražuje, onda je to složeni knjigovodstveni stav.
Knjiženje poslovnih promjena se uglavnom vrši istovremeno u glavnoj knjizi i dnevniku (kopirna metoda).

www.kakovodstvo.com

6. travnja 2015.

Nove jeftinije cijene goriva u BiH

Cijene goriva u BiH bi trebale biti jeftinije od aprila 2015. godine.
Nakon novog pada cijena sirove nafte na svjetskom tržištu, razloga za zadovoljstvo imaju i vozači u BiH, jer i naši prometnici naftnim derivatima najavljuju pojeftinjenja, koja neće biti velika, ali će svakako obradovati stanovništvo koje ionako muče finansijski problemi.

Drago Đukić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori RS, ističe da je, uzimajući u obzir kretanja cijena nafte u svijetu, ali i kursa dolara, moguće očekivati da tokom naredne sedmice bude izvršena neznatna korekcija cijene goriva prema dolje.

"Koliko i u kom obimu, to će zavisiti od svakog prometnika posebno, u skladu sa njihovom politikom poslovanja", naglasio je Đukić.

I benzinske pumpe u FBiH počele su masovno da najavljuju pojeftinjenje naftnih derivata.

Iz Federalnog ministarstva trgovine potvrđuju da im je u proteklih nekoliko dana stiglo oko 50 najava od strane benzinskih pumpi koje najavljuju "rezanje" cijena.

"Pojeftinjenje se odnosi na dizele i na benzin 95, i prema najavama, kretaće se oko pet feninga po litru", kazali su u petak iz Federalnog ministarstva trgovine.

Kako dodaju iz resornog federalnog ministarstva, gorivo po litru, u prosjeku, u FBiH košta oko dvije marke.

"Međutim, cijena goriva varira od pet do deset feninga, što zavisi od kantona do kantona, ali i prodajnog mjesta", naglasili su iz Federalnog ministarstva trgovine.

Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, kaže da će pad cijene goriva najviše da obraduje vozače, ali da će se odraziti i na jeftiniji proces proljećne sjetve.

"U toku su poljoprivredni radovi i sigurno je da će se to odraziti na troškove proizvodnje, a kasnije bi, dugoročno posmatrano, trebalo da se odrazi u letnjem periodu i na konačne cene poljoprivrednih proizvoda", istakao je Petrović.

Prema njegovim riječima, skorašnja analiza koju je radio, a gledajući kurs dolara i cijenu nafte na svjetskim berzama, pokazala je da su cijene goriva na većini pumpi kod nas bile korektne.

"Najavljeno pojeftinjenje svakako će se odraziti na budžete onih koje voze putnička vozila, a što se tiče prehrambenih proizvoda, nije se ni do sada reflektovalo na niže cene i neće se to verovatno ni dogoditi", napomenuo je Petrović.

Inače, po dostupnim podacima, cijene sirove nafte pale su na oko 55 dolara nakon što su 25. marta skočile na oko 59 dolara po barelu.

Kada je riječ o cijenama na benzinskim pumpama u Banjaluci, one zavise od lokacije do lokacije, pa je tako dizel četiri u petak koštao između 1,82 i 1,88 KM, a cijena "petice" bila je u prosjeku viša za 10 do 15 feninga.

Što se benzina tiče, po litru su koštali između 1,82 i 2,10 KM, što je zavisilo od vrste, ali i prodajnog mjesta.
Članak je izvorno objavljen na portalu www.mojportal.ba